ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Rejestracja pojazdów - Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicyDrukuj informacjęSprawa: Rejestracja pojazdów - Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Szczegóły informacji

Rejestracja pojazdów - Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Komunikacji i Dróg

Ogłoszono dnia: 2013-05-16 12:50:53

Termin załatwienia

poniedziałek 8:00 - 15:00, wtorek - piątek 7:00 - 14:00

Osoba kontaktowa

Okienko nr 1 - Gmina Skwierzyna - Robert Borkowski; Okienko nr 2 - Gmina Bledzew i Przytoczna - Jakub Szymański; Okienko nr 3 - Gmina Pszczew i Trzciel - Małgorzata Tarnowska; Okienko nr 4 - Gmina Międzyrzecz - Hanna Kantorska

Miejsce załatwienia

Wydział Komunikacji i Dróg, pok. 201 (II piętro)

Telefon kontaktowy

Okienko nr 1 - 95 742 84 40; Okienko nr 2 - 95 742 84 41; Okienko nr 3 - 95 742 84 42; Okienko nr 4 - 95 742 84 39

Adres e-mail

Błąd!

Sposób załatwienia

Sprawę załatwia osobiście właściciel pojazdu. Jeżeli pojazd stanowi przedmiot współwłasności sprawę może załatwić jeden z właścicieli po przedstawieniu pełnomocnictwa.
Opis procedury:
  • pobranie wniosku
  • wypełnienie wniosku
  • złożenie kompletu dokumentów
  • uiszczenie opłaty
  • wydanie decyzji administracyjnej

Miejsce odbioru

Wydział Komunikacji i Dróg, pok. 201 (II piętro)

Wymagane Dokumenty

Wniosek oraz:
1. Dowód własności (w szczególności: umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa o dożywocie, faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
W przypadku, gdy dowód własności sporządzony jest w dwóch językach i jednym z nich jest język polski, to w takim przypadku nie jest wymagana na dokumencie pieczęć tłumacza przysięgłego.
2. Dowód rejestracyjny (jeżeli w kraju pochodzenia obowiązuje dowód rejestracyjny składający się z dwóch części to obie te części należy dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu)
W przypadku pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie.
W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji na terytorium RP pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia utraty, kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdu za granicą, właściciel pojazdu dołącza wydany przez ten organ wtórnik dowodu rejestracyjnego albo:
  • zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy za względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji, oraz
  • zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji w kraju lub za granicą potwierdzające zgłoszenie kradzieży tego dokumentu
3. Tłumaczenia dokumentów sporządzonych w języku innym, aniżeli język polski przez tłumacza przysięgłego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.) dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie, wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula. W przypadku braku na terytorium RP tłumacza przysięgłego danego języka dopuszcza się tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.
NIE DOTYCZY:
  • dowodu rejestracyjnego wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, Konfederacji Szwajcarskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w zakresie zawierającym oznaczenia kodów zastosowanych w tym dowodzie, określonych w załączniku nr 3 do przytoczonego powyżej rozporządzenia
  • wyciągu ze świadectwa homologacji albo świadectwa zgodności WE, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 385/2009 z dnia 7 maja 2009 r. zastępującym załącznik IX do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów ("dyrektywy ramowej"), albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, wydanych na podstawie świadectwa homologacji, albo decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, zgodnie ze wspólnotową procedurą homologacji, przez właściwy organ państwa członkowskiego
4. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub dokument potwierdzający brak takiego obowiązku - w przypadku samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych innych kategorii L6e, L7e (quady) - w przypadku pojazdów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej
NIE DOTYCZY pojazdu zakupionego od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, który wystawi fakturę VAT z wykazaną kwotą akcyzy.
5. Odprawa celna przywozowa - w przypadku pojazdów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej
NIE DOTYCZY pojazdu zakupionego od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, który wystawi fakturę zawierającą informację nt. daty i numeru dokumentu oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej.
6. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku (VAT - 25)
NIE DOTYCZY pojazdu zakupionego od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, który wystawia na pojazd fakturę VAT z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika lub fakturę VAT dokumentującą czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika (od dnia 01-01-2013 r. wymagana jest na fakturze informacja „procedura marży - towary używane”).
7. Dowód uiszczenia opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł (opłatę uiszcza wprowadzający pojazd do obrotu na terenie RP) - dotyczy pojazdów samochodowych kategorii M1 lub N1 (pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg) oraz motorowerów trójkołowych zaliczanych do kategorii L2e.
8. Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu (jeżeli jest wymagane).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami po raz pierwszy przeprowadzonemu okresowemu badaniu technicznemu nie podlega m.in.:
1) nowy pojazd sprowadzony z zagranicy, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji zgodne ze wspólnotową procedurą homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
2) zarejestrowany pojazd sprowadzony z państwa Członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym:
  • na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji zgodnie ze wspólnotową procedurą homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego określonego w ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm.) lub
  • w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze gospodarczym przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności
- z wyjątkiem taksówki osobowej, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.
W przypadku, gdy termin następnego badania technicznego wykazany w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym będzie dłuższy niż przewidują to przepisy krajowe to termin ten nie będzie uznany.
Niezależnie od konieczności poddania pojazdu po raz pierwszy okresowemu badaniu technicznemu lub braku takiej konieczności każdy pojazd sprowadzony z zagranicy może zostać skierowany na dodatkowe badanie techniczne celem identyfikacji lub ustalenia brakujących danych niezbędnych do jego rejestracji.
W przypadku, gdy z dokumentów dołączonych do wniosku o rejestrację pojazdu wynika, iż uczestniczył on w wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska pojazd zostanie skierowany na dodatkowe badanie techniczne.
9. Tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą lub stosowne oświadczenie.
10. Dowód osobisty / dowody osobiste.
11. Pełnomocnictwo (jeżeli jest wymagane).

Czas realizacji

Po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ rejestrujący dokonuje czasowej rejestracji pojazdu na okres nieprzekraczający 30 dni.
W tym momencie dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest pozwolenie czasowe, które przez upływem terminu jego ważności należy zwrócić do organu rejestrującego, który je wydał.
Gotowy dokument (dowód rejestracyjny) można odebrać po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W celu wcześniejszego odbioru dokumentu wymagany jest kontakt telefoniczny lub wizyta na stronie internetowej www.info-car.pl (najprędzej po 7 dniach od dnia złożenia wniosku). Kontakt telefoniczny, bądź wizyta na stronie internetowej wiąże się z koniecznością  wcześniejszego potwierdzenia, czy dokument (dowód rejestracyjny) jest już do odbioru w Wydziale Komunikacji i Dróg.
Odbiór dowodu rejestracyjnego odbywa się po przedstawieniu:
  • pozwolenia czasowego
  • pełnomocnictwa (jeżeli jest wymagane)
  • dowodu osobistego
  • aktualnego ubezpieczenia OC
Sprawy wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego załatwiane będą zgodnie z § 2, 3 oraz 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, tekst jednolity).

Opłaty

1. W przypadku pojazdów samochodowych (tablice stałe):
  • 256,00 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 253,50 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 2,50 zł)
2. W przypadku naczep, przyczep, ciągników rolniczych (tablica stała):
  • 121,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 120,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
3. W przypadku motocykli (tablica stała):
  • 197,00 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 195,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 2,00 zł)
4. W przypadku motorowerów (tablica stała):
  • 111,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 110,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
5. W przypadku pojazdów samochodowych (tablice tymczasowe):
  • 137,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 136,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
  • następnie przy wymianie tablic tymczasowych na stałe: 180,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 178,50 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 2,00 zł)
6. W przypadku naczep, przyczep (tablica tymczasowa):
  • 40,75 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 39,75 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,00 zł)
  • następnie przy wymianie tablicy tymczasowej na stałą: 121,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 120,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
7. W przypadku motocykli (tablica tymczasowa):
  • 113,25 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 111,75 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
  • następnie przy wymianie tablicy tymczasowej na stałą: 121,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 120,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
8. W przypadku ciągników rolniczych (tablica tymczasowa):
  • 37,75 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 36,75 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,00 zł)
  • następnie przy wymianie tablicy tymczasowej na stałą: 121,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 120,00 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
9. W przypadku motorowerów (tablica tymczasowa):
  • 37,75 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 36,75 zł oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,00 zł)
  • następnie przy wymianie tablicy tymczasowej na stałą: 111,50 zł (w tym opłata komunikacyjna w wysokości 110,00 zł. oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł)
10. 17 zł - w niektórych przypadkach pełnomocnictwa (szczegóły patrz -> uwagi)
Tablice rejestracyjne stałe wraz z pozwoleniem czasowym wydawane są w przypadku, gdy w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego jest ważny lub do wniosku o rejestrację pojazdu dołączone zostanie m.in. zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
Tablice rejestracyjne tymczasowe wraz z pozwoleniem czasowym wydawane są w przypadku, gdy pojazd nie posiada ważnego badania technicznego.

Tryb odwoławczy

Na decyzję odmowną stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Starosty Międzyrzeckiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Uwagi

Rejestracja pojazdu odbywa się po zarezerwowaniu terminu (osobiście, bądź telefonicznie).
Jeżeli dana osoba (firma) będzie rejestrowała więcej niż jeden pojazd, to przy wpisywaniu na listę interesantów musi powiadomić o ilości pojazdów urzędnika wyznaczającego termin.
Po upływie terminu czasowej rejestracji pozwolenie czasowe oraz tablice tymczasowe (jeżeli były wydane) zwraca się do organu, który je wydał.
W przypadku, gdy sprawę załatwia osoba nie będąca właścicielem pojazdu wymagane jest przedstawienie pełnomocnictwa (wyjątek stanowi reprezentowanie osoby prawnej przez swoje uprawnione do tego organy lub prokurenta).
Przedstawienie pełnomocnictwa wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa (wyjątek stanowi pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, jak również pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie).
Opłatę skarbową można uiścić w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu w pokoju numer 201 w okienkach numer 1, 3 oraz 4 lub dołączyć dowód uiszczenia w/w opłaty na rzecz: Gmina Międzyrzecz, 66-300 Międzyrzecz, ul. Rynek 1, BGŻ S.A. O/Międzyrzecz, numer konta 57 2030 0045 1110 0000 0129 8200.
W każdym przypadku należy okazać się dokumentem tożsamości, jak również przedstawić dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dokument potwierdzający opłacenie składki za to ubezpieczenie.
UWAGA: Pełnomocnictwo nie może być udzielone w sprawach, gdy charakter czynności wymaga osobistego działania, m. in. złożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
W przypadku, gdy pojazd jest przedmiotem współwłasności przy składaniu wniosku o rejestrację pojazdu wymagane jest przedstawienie dowodów osobistych wszystkich właścicieli pojazdu, bądź ich czytelnych kserokopii.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, tekst jednolity)
  2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm.)
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.)
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r., Nr 137, poz. 968, z późn. zm.)
  5. Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2005 r., Nr 25, poz. 202, z późn. zm.)
  6. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 kwietnia 2012 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz. U. z 2012 r., poz. 447)
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. z 2003 r., Nr 230, poz. 2302, z późn. zm.)
  8. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1282, z późn. zm.)

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony